Danışma Hattı
0216 550 31 54
0850 241 12 12
Bizi Takip Edin
WhatsApp'tan Ulaşın
Pasifik Yurtdışı Eğitim  >  Öğrenci Yorumları  >  Serpil Çelik
Serpil Çelik
Mesleği : Finans
Okulu : Kaplan International Colleges
Şehir : Bournemouth
E-Mail
Ücretsiz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı için Hemen Arayın
İstanbul Merkez
0216 550 31 54 0850 241 12 12
Whatsapp Hattı 05333442963
Londra Ofis +44 740 326 8898
Merhaba.Şu an İngiltere/Bournemouthdayım.Kaplan Aspecte bir ayım bitti ve daha 8 ay daha burdayım. Öncelikle eğer dil öğrenmeyi gerçekten istiyorsanız sakın Londrayı tercih etmeyin diyerek ilk öneride bulunuyorum. Zira eğlenmeye gelecekseniz sadece Londra iyi bir tercih sizin.Uçakta karşılaştığım Londrada okuyan öğrencilerden duyduğum şey "çok yanlış bir karar vermişiz" sözü oldu.Fazlasıyla Türk var. Geçen bir Fransız arkadaş diyordu Türkler Türkü görünce hemen Türkçe konuşuyor. Diğer ülkedeki insanlar da elbet kendi dillerini konuşuyor  aralarında ama bizden daha fazla bunu avantaj olarak kullanıp  ingilizce konuşup pratik yapıyorlar.Yani eksiklerini kapatmaya çalışıyorlar.Evet burada da Türkler çok var ama hiç bir zaman yazın olduğu kadar değil.O yüzden uzun vadede gelmeyi düşünenlere yaz sezonunu tavsiye etmiyorum.Umarım kabile şeklinde Araplar gibi Türklerle gezmeyi düşünmüyorsunuzdur.Gözlemlediğim kadarıyla şu an burada bir hayli fazla İspanyol ve Koreli öğrenciler var. Koreli dedim de her çekik gözlüye Çinli yada Japon dememeyi öğrendim.Hakikaten zamanla bayağı farklıymış diyorsunuz birbirinden.
Bugün bir ayım bittiğinden evi değiştirdim.Önceki evim bir hayli uzaktı okula ayrıca fazlasıyla pahalıydı.İlk ayınız biraz masraflı geçsede daha uygun bulacağınız evler var. Ayrıca eski evimde patetes yemekten bıktım buradaki her öğrenci gibi:) Haaa bir de umarım sulu yemek hayalleriniz yoktur. Tek çeşit yemek ve muhtemelen sürekli hazır/şoklanmış yiyecekler ve patetes yiyeceksiniz. Şu an olduğum evde yemek hariç.En azından benim gibi mide problemleri olanlara, ülser,reflülere aman haaa uzak durun ingiliz yemeklerinden diyorum.Zaten öncesinde araştırmıştım ingiliz yemeklerini Avrupanın yemek konusunda en geri kalmış yeri diye hakikaten de öyle.Ayrıca hiç hijyenik değiller. Sakın kedi köpekli eve gitmeyin.Tabağınızdan kedi tüyü çıkınca benim gibi bir kenara koyup herhalde örtünün tüyüdür deyip annenizin yaptığı masum hataları ingiliz aileleriyle bir tutmayın:)Ayrıca tasınız tabağınız kedinin tası tabağıyla aynı yerde yıkanıyor. Haa bir de bazen makinaya atmayarak elimizde yıkadığımız bardak çanak olur ya bunlar da sadece yıkıyorlar durulama işlemi yok:)) Sadece köpüklü şekilde süzülmeye bırakıyorlar. O yüzden umarım hijyen delisi değilsinizdir.Genel olarak ingiltere hijyen hayallerinizi yıkacaktır. Ama şunu söyliyeyim İngilizler belki benim kaldığım Bournemouth, hayatımda gördüğüm en kibar insanlar. Hakikaten insanlar çok sakin çok kibarlar kadını da erkeği de. Ve oldukça sıcak kanlılar.Bu kadar sıcakkanlı olabileceklerini düşünmezdim.Efsaneler dolaşır ya İngilizler hakkında çok soğuklar diye.İnanın alakası yok. Otobüse biniyorsun şöför teşekkür ediyor inince de yolcu teşekkür ediyor. .Düşünsenize bana  Türkiyede şöföre otobüsten inince teşşekkür edeceğin deseler :" Hem para verecem hem de teşekkür mü edeceğim? " diye terslerim.Hayatın her alanında sürekli birbirine kibar davranan insanlar.Ve hayatımda olduğum hiç bir şehirde hiç bir mahallede bu kadar güvenli hissetmedim kendimi. Kapı baca zaten açık genelde.İnanın sokakta kalsam dert etmem kendime.O kadar sakin ve o kadar güvenli bir yer. Bayan öğrenciler eğer başka ülkeye gitmek güvensiz geliyorsa Bournemouth çok ideal bir yer.
Okul hakkında biraz bahsedeyim.Kaplan Aspect oldukça kalabalık bir okul.En pahalı okullardan ama ben Türkiyede bundan daha modern ve temiz kursa gidiyordum.Daha ucuzlarının nasıl olabileceğini tahmin bile edemiyorum. Onun dışında öğretmenleri iyi benim için.Grup çalışmaları yaparak bir hayli fazla pratik yapılıyor. Sürekli konuşturulmaya yönelik ders ve çalışmalar var.Yani size pratik yapabileceğiniz bir ortam sunuyorlar.
 Ajans konusuna dikkat edin demeyi unutmuşum.Bir sürü ajansla görüşmüş biri olarak diyorum ajansı doğru seçmek gerekiyor.Son olarak Pasifik Eğitime fazlasıyla umutsuz bir şekilde başvurmuştum. Benim bu pesimist durumlarım kırılmaya çalışılsada Kemal Bey ve Mehtap hanım tarafından ben kesin olmaz havasındaydım.En son Almanyaya dil eğitimi için gitmek için uğraşmıştım. Orada ret cevabı almıştım. Benim üstüme para ve mülk yok denilerekten. Kemal Bey İngilizlerin nesnel olarak duruma baktıklarını söylemişti.Yani yeni mezun olmuş birinden üzürene ne mülk ne para beklentilerinin olmaması gerektiğini söyledi.Ailenin durumunun belirli kriterleri taşıması yeterli demişti. Ki mantıklı bir yaklaşım. Ama dediğim gibi ben ret cevabı bekliyordum ne kadar Kemal Bey olma olsılığına yüzde yüz dese de.Buradaki bazı arkadaşlarla konuştuk bir arkadaşım fazlasıyla yurt dışında dolaşmış gitmediği Avrupa ülkesi kalmamış en son Türkiyede bir ajansla İngiltereye gitmek istemiş ret cevabı almış. Hakikaten bu tarz ajans kazalarına uğrayan bir hayli insan var. 10yılı aşkın bu işi yapmaları benim için tercih konusuydu. Ayrıca bir hayli ajans araştırmış biri olarak söylüyorum  daha İngiliz konsolosluğunun ne belgeleri kimlerden istediğini bilmeyen ajanslar var. Neyse dikkatli olmak gerekir diyorum. Yeterince yardımcı olabilecek bir yazı olduğunu düşünüyorum. Şimdiden kolay gelsin herkese.